GBC NOVINKA – Extrémní situace v ČR – povodeň, jak se chovat k bateriím

Extrémní situace v ČR – povodeň, jak se chovat k bateriím?

Zachraňte své baterie! Jak krok za krokem bezpečně manipulovat s bateriemi?

Prevence před zatopením

V případě možného zaplavení baterií SolaX Triple Power T30 / T58 vodou, doporučujeme baterie přemístit do vyšších pater objektu.

Postup pro odpojení baterií:

  1. Vypnout baterie stříbrným vypínacím tlačítkem
  2. Vypnout jistič daných baterií
  3. Rozpojit baterie
  4. Přemístit baterie do vyšších pater

Pozn. 
Pokud nebude fotovoltaický střídač ohrožen vodou, není nutno jakkoliv přenastavovat.
V opačném případě vypněte střídač jističem a odpojte FV moduly. 

V případě zatopení

V případě, že již dojde k zaplavení / zatopení baterií: 

  • Baterie T58 / T30 – baterie mají stupeň krytí IP 65, což v praxi znamená, že disponují ochranou před občasnou tryskající vodou.
  • Pokud však dojde k zatopení baterií, byť nepatrnému,
    je zakázáno nadále tyto baterie provozovat.
  • Prosím postupujte dle pokynů vaší pojišťovny
    – prvotně je důležité pořízení fotodokumentace.

POZOR!
Při manipulaci hrozí úraz elektrickým proudem!
Pokud si nejste jisti manipulací, prosím kontaktujte svého instalačního partnera!

Přesný manuál jak rozpojit baterie naleznete níže:

Všem obyvatelům i našim zákazníkům držíme palce,
ať se jich tato situace dotkne co nejméně.

V České republice se občas setkáme s extrémními povětrnostními podmínkami, které mohou mít vážné následky na náš každodenní život. Jednou z takových situací je povodeň, která může způsobit nejen materiální škody, ale také ohrozit naše zdraví a bezpečnost. V těchto chvílích je klíčové vědět, jak správně reagovat a chránit nejen sebe a svůj majetek, ale také různé technologické zařízení, která mohou být v důsledku záplav ohrožena. Mezi taková zařízení patří například baterie, které jsou důležitou součástí mnoha moderních domácností, zejména těch, které využívají obnovitelné zdroje energie, jako je fotovoltaika.

Když se povodeň blíží, je nezbytné podniknout preventivní opatření, aby se minimalizovalo riziko poškození baterií. Především je důležité přemístit baterie do vyšších pater budovy, pokud je to možné. Tento krok může výrazně snížit pravděpodobnost, že se baterie dostanou do kontaktu s vodou. Před samotným přesunem je však nutné baterie správně odpojit. Postup je následující: nejprve vypněte baterie pomocí stříbrného vypínacího tlačítka, následně vypněte jistič, který je zodpovědný za dané baterie, a poté baterie rozpojte. Až tento postup dokončíte, můžete bezpečně přemístit baterie do vyšších pater.

Je důležité mít na paměti, že pokud váš fotovoltaický střídač není přímo ohrožen vodou, není nutné ho přenastavovat. Pokud však existuje riziko, že by se voda mohla dostat ke střídači, je nezbytné ho vypnout pomocí jističe a odpojit fotovoltaické moduly. Tímto způsobem zajistíte, že vaše zařízení zůstane v bezpečí a nebude vystaveno zbytečnému riziku poškození.

Pokud se i přes veškerou snahu stane, že dojde k zaplavení baterií, je situace o poznání komplikovanější. Například baterie typu T58 nebo T30 mají stupeň krytí IP 65, což znamená, že jsou chráněny před občasnou tryskající vodou. Nicméně, pokud se dostanou do kontaktu s vodou, byť nepatrným způsobem, je zakázáno tyto baterie nadále provozovat. Je důležité dodržovat pokyny vaší pojišťovny, která vás může instruovat ohledně dalších kroků, včetně pořízení fotodokumentace, což je klíčový krok pro následné řešení škod.

Zvláštní pozornost je třeba věnovat bezpečnosti při manipulaci s bateriemi, protože hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem. Pokud si nejste jisti, jak správně postupovat, neváhejte kontaktovat svého instalačního partnera. Ten vám může poskytnout přesné instrukce a podporu. Pokud potřebujete podrobnější návod, jak rozpojit konkrétní typy baterií, například T58 nebo T30, můžete tyto informace nalézt v manuálu na příslušných stranách – strana 32 pro T58 a strana 29 pro T30.

Celkově je důležité mít na paměti, že v situacích, jako je povodeň, je prevence klíčová. Správná příprava a informovanost mohou výrazně přispět k ochraně vašich technologických zařízení a zajistit, že i v případě nepříznivých podmínek zůstanou vaše baterie a další zařízení v bezpečí. Buďte připraveni a vždy postupujte s rozvahou a opatrností.