GBC BLOG – Inteligentní dobíjecí stanice SolaX 2. generace

Inteligentní dobíjecí stanice SolaX 2. generace

S rostoucí popularitou elektrických vozidel nám roste i potřeba dobíjení našich elektromobilů. Jedním z mnoha řešení je dobíjení elektromobilu na komerčních dobíjecích stanicích – to si však žádá plánování a také rezervaci času nutnou pro dobíjení, a ne každý má chuť tento proces podstoupit. Další řešení by mohlo být nabíjení elektromobilu z klasické elektrorozvodné sítě 230V, kde nabíjecí čas může dosáhnout až 2 dnů v závislosti na typu elektromobilu a tak rozumným řešením se zdá být pořízení vlastního domácího wallboxu.

INTELIGENTNÍ DOBÍJECÍ STANICE SOLAX   

Společnost SolaX, která je jedničkou v hybridních střídačích přichází také na trh s novou řadou inteligentních dobíjecích stanic s označením EV charger G2. Tato inteligentní dobíjecí stanice splňuje podmínku dotace NZÚ a je skvělým řešením pro vaši domácnost. V kombinaci s hybridními střídači značky SolaX využijete na maximum všechny jeho chytré funkce a tím také snížíte náklady na dobíjení, avšak tuto chytrou dobíjecí stanici si můžete pořídit i samostatně.

dobíjecí stanice SolaX, dobíjecí stanice, solax, elektromobil, elektromobilita, charger, elektro charger

VARIANTY EV CHARGERU SOLAX G2

Základní rozdělení EV chargerů SolaX si představíme následovně: jednofázové o maximálním výkonu 7,2kW a třífázové s maximálními výkony 11 nebo 22kW. Všechny tyto dobíjecí stanice si můžete pořídit jak ve verzi se zásuvkou, tak i kabelem. Další volitelnou položkou je LCD displej, na kterém uvidíte veškeré základní informace například zvolený nabíjecí mód, probíhající nabíjecí výkon či stav dobíjení.

Na tomto wallboxu oceníte širokou provozní teplotu -20 ~ +50℃, vysoký stupeň krytí IP 54 a spolu s kompaktními rozměry 370x249x142mm(v x š x h) se tato inteligentní dobíjecí stanice skvěle hodí jak pro instalaci uvnitř, tak i venku na fasádu domu či jakýkoliv sloupek. Další skvělou funkcí je integrovaná RFID čtečka, kterou můžete svůj wallbox zabezpečit proti neautorizovanému cizímu nabíjení.

dobíjecí stanice SolaX, dobíjecí stanice, solax, elektromobil, elektromobilita, charger, elektro chargerNABÍJECÍ MÓDY SOLAX

Green mode

Prvním z nich je GREEN (zelený) – tento mód zajistí nabíjení elektromobilu výhradně ze solárních panelů o minimálním výkonu 6A a pomáhá tak snížit náklady na minimum. Nevýhodou tohoto nabíjecího módu však může být, že při nedostatku aktuálního výkonu vaši FVE, EV charger nenabíjí.

Eco mode

Tento malý nedostatek však řeší druhý nabíjecí mód ECO (ekologický), který má 5 nabíjecích úrovní (6,10,16,20 a 25A) a nabíjí Vámi zvoleným minimálním nabíjecím proudem. Přednostně je tato energie odebírána z fotovoltaických panelů, avšak při nedostatečném výkonu vaší FVE je energie odebírána z rozvodné sítě.

Fast mode

Třetím nabíjecím módem je FAST (rychlý) – tento nabíjecí mód využijete v případě, kdy chcete váš elektromobil nabít v co nejkratším čase a nezáleží odkud je energie odebírána – EV charger nabíjí maximálním dostupným proudem 16/32A (v závislosti na modelu).

dobíjecí stanice SolaX, dobíjecí stanice, solax, elektromobil, elektromobilita, charger, elektro chargerDALŠÍ TŘI UŽITEČNÉ FUNKCE K NABÍJECÍM MÓDŮM

Dynamické řízení příkonu

Jak již bylo řečeno v úvodu tohoto článku tato funkce je nezbytná ke splnění dotace NZÚ a zajišťuje nepřekročení maximálního odběru elektrické energie v příslušném přípojném místě pro sjednaný příkon. Funkce je nadřazená nad dobíjecími módy a je vyhodnocována v reálném čase, tak aby byla vždy tato podmínka zajištěna.

Timer boost (časová akcelerace)

Zvolením této funkce si nastavíte čas, po který má nabíječka nabíjet maximálním jmenovitým výkonem a je vhodná například v době nízkého tarifu.

Smart boost (chytrá akcelerace)

Při zvolení této funkce zadáváte také velikost energie, kterou chcete nabít a dobu po kterou se má tato energie nabít. EV charger, pak sám vypočítá velikost dobíjené energie za stanovený čas. Tato energie je přednostně brána z FVE, pokud, ale výkon FVE je nedostatečný začíná EV charger využívat energii z odběrné sítě.

Všechny tyto nabíjecí módy a funkce lze pohodlně sledovat a také nastavovat ve vašem chytrém mobilním telefonu nebo na Solax cloudu po registraci produktu.

Závěrem lze říci, že kombinací fotovoltaiky a chytré dobíjecí stanice značky SolaX můžete v dnešní době dosáhnout nejefektivnější a nejekonomičtější varianty pro dobíjení vašeho elektrického automobilu, která je nyní velmi žádaná a představuje novou zelenou budoucnost.

Pro více informací se obraťte na nás GBC Solino s.r.o., kde Vám specialisté rádi zodpoví další dotazy, nebo pomůžou při konfiguraci Vašeho FVE systému – obchod@gbc-solino.cz