GBC NOVINKY – FV panely TopCon – Nová éra efektivity solárních panelů

FV panely TopCon – Nová éra efektivity solárních panelů

Solární energetika se stále vyvíjí a s příchodem technologie N-type TopCon se otevírá nová kapitola v efektivitě a výkonu fotovoltaických panelů. Nedílnou součástí tohoto vývoje jsou výrobci solárních panelů jako NORD a Suntech, přinášející inovace, které mění pravidla hry.

Co je to N-type TopCon?

N-type TopCon neboli Tunnel Oxide Passivated Contacts je technologie, která používá tenkou vrstvu oxidu k pasivaci povrchů solárních článků. Tato vrstva snižuje rekombinaci nosičů náboje, a tím zvyšuje celkovou účinnost přeměny sluneční energie na elektrickou oproti starším panelům s technologií PERC. Díky využití křemíku typu N (TopCon) nabízí tyto články řadu výhod, včetně nižší citlivosti k degradaci způsobené světlem a lepších teplotních koeficientů, což přispívá k vyššímu výkonu a delší životnosti.

Přínosy a aplikace

Technologie N-type TopCon je především známá svou schopností dosahovat vyšší účinnosti než tradiční PERC články. To znamená, že solární panely s touto technologií mohou generovat více energie z každého čtverečního metru, což je zvláště výhodné pro instalace s omezeným prostorem. Náklady na výrobu článků N-type TopCon jsou velmi podobné jako u předešlé generace z důvodu velmi podobného výrobního procesu, a tedy výrobci článků nemusí výrazně investovat do nového výrobního procesu. Inovované články zastiňují starší PERC články ve všech zásadních ohledech počínaje zvýšenou účinností, která dosahuje až 25 %, dále sníženou degradací výkonu v průběhu životnosti panelu, nižším teplotním koeficientem a zvýšeným výkonem při nízkém osvitu konče. V neposlední řadě je také vhodnější pro bifaciální panely, protože článek je schopen zpracovat o 15 % více odrazového světla, a proto jsou panely využívající tuto technologii vhodné nejen pro pozemní konstrukce, ale i pro další instalace, kde bifaciální panely mají využití.

Nový standard pro rok 2024

S rostoucím tlakem na snižování emisí a přechod na obnovitelné zdroje energie je jasné, že fotovoltaické technologie budou hrát klíčovou roli. Již nyní je jisté, že FV panely s technologií N-type TopCon se stanou novým standardem nejen pro rok 2024.

Nyní můžeme sledovat na trhu velice nízké ceny FV panelů, ale většinou se jedná právě o FV panely se starší technologií PERC, a tedy se jedná čistě o vyprázdnění skladů pro panely s technologií TopCon, která postupně nahrazuje jednotlivé výroby na východě.

Větší účinnost, delší životnost, víc výkonu na menší plochu, TopCon je o krok dál před staršími PERC panely.

V nabídce odborného velkoobchodu GBC Solino si lze již nyní vybrat panely s technologií TopCon. Například od známého leadera Suntech lze aplikovat pro rodinné domy standardní FV panel STP 420S-C54/Nshm s černým rámem nebo panel v bifaciálním provedení (sklo-sklo) s transparentní fólií STP 435S-C54/Nshmtb+, který dosahuje nízké hmotnosti jako standardní panel, a to při stejných mechanických vlastnostech. Ve vyšším výkonu pro projektové aplikace lze použít panel STP 570-580-C72/Nsh+, který je taktéž v bifaciálním provedení. Výše uvedené FV panely Suntech nabývají 25leté záruky na produkt.

Velice zajímavé a moderní řešení lze očekávat i od výrobce FV panelů NORD. Výhodou pro realizační firmy může být i to, že panel NORD EcoSeries DAS-DH108ND-450 SEE-THROUGH bude neustále dostupný skladem po celý rok. Daný panel je vhodný pro rezidenční aplikace se známým výkonem 450 W. Technologie TopCon v bifaciálním provedení (sklo-sklo), s černým rámem a vlastností See-Through, která skrze transparentní fólii nabízí průsvit přirozeného světla, a tak zcela nezastíní svým rozměrem aplikaci například na terase či parkovacím stání, a navíc v provedení sklo-sklo disponuje vyšší odolností oproti konvenčním panelům s fólií. Tento panel nabývá taktéž 25leté záruky na produkt a je dalším z řady produktů značky NORD, která nabízí komplexní řešení systému s předností Eco-modu a vzájemné komunikace: fotovoltaické panely, hybridní střídače, baterie, wallboxy, ale také boilery či tepelná čerpadla.