GBC BLOG –  Jak vybrat fotovoltaické panely

 

Pokud se rozhodneme pořídit fotovoltaickou elektrárnu, každému z nás určitě vyvstane otázka, jaký typ, barvu a rozměr panelu si máme zvolit, jelikož to jsou nejvíce viditelné části celého fotovoltaického systému. Než si ale na tyto otázky odpovíme pojďme si nejprve říct k čemu nám fotovoltaický panel slouží. 

SKLADBA FOTOVOLTAICKÉHO PANELU

Fotovoltaický panel je elektrické zařízení určené k přeměně sluneční energie na stejnosměrnou elektrickou energii a je složen hned z několika komponentů, které tvoří jeden celek. Základním kamenem každého fotovoltaického panelu je solární článek, kde tato přeměna energie probíhá.

 Další komponentou jsou sběrnice nebo také busbary na solárních článcích sloužící k vedení vyrobeného stejnosměrného proudu. Celá přední strana je přikryta sklem s antireflexní úpravou. Pokud fotovoltaický panel otočíme na zadní stranu můžeme si všimnout EVA fólie, ta může mít jak bílou, tak i průhlednou barvu a je určena k zapouzdření celého panelu, tak aby k solárním článkům nepronikala vlhkost. 

Další viditelnou částí zadní strany panelu jsou kabely konektory MC4 zde bych rád upozornil na některé výrobce, kteří používají kabely délky 0,6m, tato délka je vhodná pouze, pro typizované instalace panelů na výšku. Výrobci tímto šetří náklady za materiál. Vhodnější jsou však panely s univerzální délkou kabelu 1,2m, kde nám již nezáleží, jak bude fotovoltaický panel orientován a pouze tyto panely naleznete v naší nabídce GBC Solino. 

Společně s kabely jsou na zadní straně panelu umístěné junction boxy (rozvaděče) a obtokové diody sloužící k překlenutí zastíněné části panelu. Celý panel je orámován hliníkovým rámem o výšce 35 nebo 30mm.

ROZDĚLENÍ FOTOVOLTAICKÝCH PANELŮ

Monokrystalický panel, nejstarší a nejrozvinutější technologie výroby fotovoltaických panelů. Vyrábí se řezáním tenkých plátků (waferů) z jednoho krystalu křemíku. Tento proces je však energeticky velice náročný a v minulosti se od něj dočasně upustilo. Pouhým pohledem monokrystalický panel poznáte podle jeho černé homogenní barvy článku. Účinnost se udává nad 20%.

Hledáním levnější výrobní technologie byl vyvinut polykrystalický panel, kde výrobci roztaví mnoho fragmentů křemíku například i odřezky z výroby monokrystalických článků a slisují je dohromady. Účinnost těchto panelů je v rozmezí 15-17% charakteristické jsou svojí namodralou nehomogenní barvou.

V současné době však drtivou většinu nabízeného sortimentu tvoří monokrystalické panely, jelikož objem a optimalizace výroby dokázaly tyto náklady snížit na srovnatelnou hladinu s těmi polykrystalickými.

Dalším krokem ve vývoji monokrystalických panelů jsou tvz. bifaciální panely, kde zadní stranu panelu tvoří sklo, panel je tak schopen přeměňovat elektrickou energii i z odraženého světla od podkladu pod ním. Nárůst efektivity se nám zvýší o 5-30% v závislosti na podmínkách. Přitom nárůst ceny není příliš vysoký cca 5% oproti běžnému monokrystalickému panelu. Tyto panely však nejsou příliš efektivní pro instalace se šikmou střechou, kde odrazová plocha je příliš blízko panelu.

ROZMĚRY A BARVA FOTOVOLTAICKÝCH PANELŮ

Nejčastějšími rozměry fotovoltaických panelů jsou 1756x1039x35mm (380Wp); 1924x1038x35mm (410Wp) a 2095x1039x35mm (455Wp) s velikostí článku 166x166mm dle výše uvedeného nám výkon panelu udává především jeho velikost a nelze tento parametr brát jako měřítko kvality.

Jak takový monokrystalický fotovoltaický panel bude vypadat určuje barva rámu a barva EVA fólie, jelikož barva článku zůstává vždy pro tento panel černá. Máme na výběr ze tří kombinací:

  • stříbrný rám, bílá EVA fólie – cenově nejpříznivější, nejvíce efektivní – nejméně se zahřívá
  • černý rám, bílá EVA fólie – cenově příznivý, v efektivitě pomyslný kompromis mezi první a poslední variantou
  • černý rám, černá EVA fólie – tzv. full black krásný designový vzhled, vyšší zahřívání – menší účinnost

Pokud se podíváme do blízké budoucnosti, kde firma Suntech působící na trhu více než 20 let a udává směr výroby fotovoltaických panelů, přichází na trh s novým standardem fotovoltaických panelů o velikostech 1724x1134x35(405Wp) a 2279x1134x35 (540Wp) s velikostí článku 182x182mm. Tento trend narůstajícího výkonu spolu s navyšující se velikostmi panelů budou v brzké době následovat i ostatní výrobci jakou jsou například LongiSunpro nebo HT-SAAE a je nutno s tím počítat při navrhování vaší fotovoltaické elektrárny.

 

Pro více informací se obraťte na nás GBC Solino s.r.o., kde Vám specialisté rádi zodpoví další dotazy, nebo pomůžou při konfiguraci Vašeho FVE systému – obchod@gbc-solino.cz